Etiket: doğalgaz servisi

 

Kalorifer petek temizliği nasıl yapılır?

kalorifer tesisat temizliğiTüketicilerin mağduriyetini gördükten sonra kalorifer petek temizliği konusunda yazmaya karar verdim. Kış ayının gelmesi ile beraber kalorifer petek temizliğini yaptırmak için kombi servisi arayışına girdiniz. Uzun süre kullanılan ( en az 4 yıl ) kalorifer peteklerinin alt kısımları pislik oluşturur. Kalorifer petekleri konun uzmanı kişiler tarafından termal kamera kullanılarak ölçümleri yapılmalı ve ısı kayıpları tespit edilmelidir.

Diyelim ki, kalorifer petek temizliği yapan iyi bir usta buldunuz. Usta mutlaka kalorifer radyatörlerini temizlik cihazı ile ve uygun kalorifer temizlik deterjanı ile temizlemelidir. Kalorifer peteklerinizin temizlenip temizlenmediğini tespit etmek çok kolay. Temizlik yapıldıktan sonra elinizle peteklerin alt kısmına bakın, soğuksa temizlik iyi yapılmamış demektir.

Kalorifer petek temizliği yapan ustanızı daha önceden denerek seçmek gibi bir şansınız yok,fakat kalorifer petek temizliği ni daha önce tanıdığınız birisine yapmış ve memnun etmiş kalorifer temizlik ustası ile çalışabilirsiniz. Kalorifer petek temizliği kombi bakımından çok daha önemli bir konu. Kombi bakımı yaptırdığınızı düşünelim, sizin kalorifer peteklerinizin içinde pislikler varsa ve sistemde su dolaşmıyorda doğalgaz faturanız hem yüksek gelecek hemde ısınamayacaksınız.

Kombi servisleri bir süredir kampanya başlatmış durumda kalorifer petek temizliği yaptıran kombi tüketicilerine kalorifer petek temizliği ücretsiz yapılıyor. Bu tip bir kampanya ile karşılaşmasanızda siz kalorifer temizliği yapacak kombi servisi çalışanına bu teklifi yapın.

Şimdi kısaca evinize gelen kalorifer petek temizliği yapacak kişinin neler yapması gerektiğini konuşalım. Kalorifer temizliği yapılırken farklı yöntemler uygulanıyor, bağzı ustalar petekleri tek tek sökerek küvette yıkıyor, bağzı ustalar kombi içinden basınlı şebeke suyunu çevirerek tahliye vanasından pislikleri basınçla atıyor, son zamanlarda moda olan yöntem kalorifer temizlik makinası kullanımı oldu. Aslında hangi yöntemi uygularsanız uygulayın kalorifer petek temizliği için önemli hareket peteklerin altındaki pisliği bir şekilde tahliye etmektir. İsteyen usta istediği gibi petek temizliği yapabilir kalorifer temizlik makinası ile yapılması illaki gerekmiyor. Hatta temizlik deterjanı bile çoğu zaman gerekmiyor.

Önemli olan petek temizliği yapılırken kombi kullanıcılarının yaşam alanlarını azarar vermeden be kalorifer peteklerini temizlerken başka yerleri kirletmemek.