Etiket: bakım

 

Kombi gaz kaçak kontrolü

kombi gaz kaçak kontrolüKombi servisi yapan arkadaşların en büyük eksiklerinden bir tanesi kombi gaz kaçak kontrolü yapmamaları. Kombi arızası giderildikten sonra mutlaka cihazın başınsan ayrıldıktan kombi gaz kaçak kontrolü mutlaka yapılmalıdır. Bu konu ile alakalı en etkili ve sağlıklı yöntemi anlatacağım.

Kombi servis eğitimlerimde kursiyerlerimizin %70’i doğalgaz tesisatcılarıdır. Kombi eğitimi esnasında kursiyerlerimize soruyorum ” doğalgaz kaçak kontrolü nasıl yapılır ” diye. Gelen cevaplara  inanamazsınız. Türkiye’de alışılmış bir yöntem var ( çakmak kontrolü ). LPG sistemleri olsun doğalgaz tesisatı olsun mutlaka gaz kaçak kontrolü yapılırken köpük kullanılmalıdır.

Kombi gaz kaçak kontrolü nasıl yapılır? Öncelikle kombi servisi yapan arkadaşlarımızın bilgesi gereken bir konuda arıza için evde bulunan servislerin gaz kaçak kontrolü yapacağı noktalar kombi filexinden başlar gaz valfinin brülör girişine kadardır. Kombi gaz kaçak kontrolü yaparken mutlaka kombi gaz valfi ile kombi gaz vanası arasındaki kısmı kontrol ederken kombinin çalışmaması gerekiyor. Ve kombi gaz kaçak kontrolü köpük ile yapılmalıdır. Kombi çalıştıktan sonra gaz valfi çıkışı ile brülör girişi arasındaki kısımda gaz kaçak kontrolü yapılır.

Kombi gaz kaçak kontrolü gaz valfine kadar kısımda statik kontrol, gaz valfi çıkışından brülör girişine kadar olan kısımda dinamik gaz kontrolü yapılır.

Kalorifer petek temizliği nasıl yapılır?

kalorifer tesisat temizliğiTüketicilerin mağduriyetini gördükten sonra kalorifer petek temizliği konusunda yazmaya karar verdim. Kış ayının gelmesi ile beraber kalorifer petek temizliğini yaptırmak için kombi servisi arayışına girdiniz. Uzun süre kullanılan ( en az 4 yıl ) kalorifer peteklerinin alt kısımları pislik oluşturur. Kalorifer petekleri konun uzmanı kişiler tarafından termal kamera kullanılarak ölçümleri yapılmalı ve ısı kayıpları tespit edilmelidir.

Diyelim ki, kalorifer petek temizliği yapan iyi bir usta buldunuz. Usta mutlaka kalorifer radyatörlerini temizlik cihazı ile ve uygun kalorifer temizlik deterjanı ile temizlemelidir. Kalorifer peteklerinizin temizlenip temizlenmediğini tespit etmek çok kolay. Temizlik yapıldıktan sonra elinizle peteklerin alt kısmına bakın, soğuksa temizlik iyi yapılmamış demektir.

Kalorifer petek temizliği yapan ustanızı daha önceden denerek seçmek gibi bir şansınız yok,fakat kalorifer petek temizliği ni daha önce tanıdığınız birisine yapmış ve memnun etmiş kalorifer temizlik ustası ile çalışabilirsiniz. Kalorifer petek temizliği kombi bakımından çok daha önemli bir konu. Kombi bakımı yaptırdığınızı düşünelim, sizin kalorifer peteklerinizin içinde pislikler varsa ve sistemde su dolaşmıyorda doğalgaz faturanız hem yüksek gelecek hemde ısınamayacaksınız.

Kombi servisleri bir süredir kampanya başlatmış durumda kalorifer petek temizliği yaptıran kombi tüketicilerine kalorifer petek temizliği ücretsiz yapılıyor. Bu tip bir kampanya ile karşılaşmasanızda siz kalorifer temizliği yapacak kombi servisi çalışanına bu teklifi yapın.

Şimdi kısaca evinize gelen kalorifer petek temizliği yapacak kişinin neler yapması gerektiğini konuşalım. Kalorifer temizliği yapılırken farklı yöntemler uygulanıyor, bağzı ustalar petekleri tek tek sökerek küvette yıkıyor, bağzı ustalar kombi içinden basınlı şebeke suyunu çevirerek tahliye vanasından pislikleri basınçla atıyor, son zamanlarda moda olan yöntem kalorifer temizlik makinası kullanımı oldu. Aslında hangi yöntemi uygularsanız uygulayın kalorifer petek temizliği için önemli hareket peteklerin altındaki pisliği bir şekilde tahliye etmektir. İsteyen usta istediği gibi petek temizliği yapabilir kalorifer temizlik makinası ile yapılması illaki gerekmiyor. Hatta temizlik deterjanı bile çoğu zaman gerekmiyor.

Önemli olan petek temizliği yapılırken kombi kullanıcılarının yaşam alanlarını azarar vermeden be kalorifer peteklerini temizlerken başka yerleri kirletmemek.

Doğalgazı en güvenli şekilde nasıl kullanırız?

doğalgaz kullanımıDoğalgazı en güvenli şekilde nasıl kullanırız? Doğalgaz kullanıcıları için çok çnemli bilgiler aktarmak istiyorum ! Uzun yıllar önce doğalgaz dağıtım firması olan İğdaş’ın mühendisleri tarafından doğalgaz uygunluk belgesi verilerek açılan doğalgazınızın montajını ve proje çizimlerinide eminim ki yetkili doğalgaz firmasına yaptırmış sınızdır.

Uzun yıllar kombi servisi yapmış birisi olarak gaz dağıtım firmalarının işlerini doğru yapmadıklarını gördüm. Tabii  burada eksiklik firmanın gaz aça mühendislerini kontrol etmemesi ile beraber eğitimsiz gaz açma mühendislerinide çalıştırmalarından kaynaklanıyor. Aslında doğalgazın güvenliğini sağlamak çok kolay bir kaç hareketten geçiyor.

Doğalgaz kesinlikle LPG’den çok daha güvenli bir gaz , fakat gerekli kontroller gaz mühendiseri tarafından yapılmayınca tehlikeli gaz haline dönüşüyor. Konuyu çok uzatmadan kısa keseceğim. Evinizde ve işyerinizde doğalgazı sorunsuz ve güvenli kullanmak istiyorsanız kesinlikle gaz alarm cihazınız olsa bile evinizin yüksek bir noktasında menfez kullanmalısınız. Evinizin yüksek noktası derken gaz yakıcı cihazların bulunduğu ortamlarda tavana yakın bir noktada kullanacaksınız.

Doğalgaz kullanıcıları Doğalgazı en güvenli şekilde nasıl kullanırız? diye hiç bir araştırma yapmadan yıllarca enlerinde doğalgaz kullanıyorlar. Biz Türkler sorun çıkana kadar önlem almıyoruz. Evinize ilk doğalgaz bağlandığı zaman evinize gelen gaz yakıcı cihazlar teknisyeni yani kombi servisi arkadaşlar, doğalgazı açtıktan sonra Doğalgazı en güvenli şekilde nasıl kullanırız? diye kombi ve doğalgaz kullanıcısıa konu ile alakalı genel bilgileri aktarması gerekir. Fakat kombi servisi olarak çalışan teknisyenler malesef eğitimsiz ve deneyimsiz olduğu için müşteri bilgilendirilmiyor.

Doğalgazı en güvenli şekilde kullanırız? diye düşünmenize gerek yok bu konuda teknik desteği vermeye hazırız.